Sprawy związane ze spadkiem wiążą się z koniecznością załatwienia wielu formalności przez spadkobierców. To właśnie w ich interesie leży jak najszybsze przeprowadzenie sprawy spadkowej. Załatwienie jej zależy od wielu okoliczności, na przykład tego czy dziedziczenie będzie na podstawie testamentu. Co w sytuacji, gdy testament nie został sporządzony?
Blog
Testament to dokument, określający kto i jak dziedziczy spadek po zmarłym. Zachowek natomiast przysługuje tym, którzy byli najbliżsi zmarłemu, ale z jakiegoś powodu zostali pominięci w testamencie. Zazwyczaj otrzymanie spadku następuje automatycznie, ale w niektórych sytuacjach sprawa może być bardziej skomplikowana pod względem prawnym. Przeczytaj jakie problemy można napotkać na drodze spadkowej i jak je rozwiązać.
Ustanowienie służebności drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielowi nieruchomości na wydzielenie dojazdu do swojej posesji przez nieruchomość sąsiednią. Wydzielając drogę dojazdową należy pamiętać, że konieczny jest wpis również do księgi wieczystej. Jakie problemy można napotkać przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej oraz o czym należy pamiętać przeczytasz w tym artykule.
Nieruchomości, które otrzymujemy w spadku, mogą stanowić wartość materialną, ale również bardzo często i sentymentalną. Czasami spadkobiercy nie są w stanie lub nie chcą utrzymywać nieruchomości, którą otrzymali po bliskiej osobie. Zatem, czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku? Zależy to od wielu czynników takich jak: okoliczności – spłaty ewentualnych długów, a nawet odprowadzenia podatku, czy spełnienia szeregu formalności prawnych. Jakie kroki należy podjąć i czy w ogóle da się sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku przeczytasz w tym artykule.
Sprawy spadkowe zazwyczaj budzą wiele emocji. Nie zawsze jest to proces łatwy. Dziedziczenie majątku po osobie zmarłej określone jest przepisami prawnymi, tak samo jak kwestie prawne związane z pojawieniem się na sprawie spadkowej. Co grozi za niestawienie się na rozprawie sądowej dotyczącej spadku? Jakie są konsekwencje niestawienia się na sprawie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z testamentem, bądź aktem notarialnym, spotkał się z wpisem do ksiąg wieczystych. Są to rejestry publiczne każdej nieruchomości, w których znajdziemy wszelkie niezbędne informacje prawne: kto jest właścicielem, użytkownikiem, a nawet jakie obciążenia posiada dana nieruchomość. Jak czytać te informacje i gdzie szukać tego co nas interesuje znajdziesz w tym artykule.
Postępowanie spadkowe zazwyczaj jest bardzo skomplikowane, w szczególności wtedy, kiedy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dziedziczenia. Spotykamy się wiele razy ze stwierdzeniem, że spadek może poczekać i nie trzeba nadmiernie spieszyć się z kwestią dziedziczenia. W tym artykule omawiamy przypadki postępowania spadkowego oraz terminy, które obowiązują i których nie można przekroczyć.
W czasach cyfryzacji, gdzie dostęp do Internetu jest ogólnodostępny bezpieczeństwo online jest ostatnio kluczowym zagadnieniem, w szczególności jeśli chodzi o dzieci. Internet to potężne narzędzie edukacyjne, źródło rozrywki, ale także kryje w sobie wiele zagrożeń. W takim wypadku ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi sposobów ochrony swoich dzieci. W tym artykule przedstawiamy wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie.
Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę stanowi w dzisiejszych czasach bardzo duży problem i temat do dyskusji. Coraz więcej słyszymy na temat przebudowy dróg publicznych, przez co wywłaszczenie nieruchomości jest nieuchronne. Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości i jakie przepisy chronią właścicieli przeczytasz w tym artykule.
Życie w związku nieformalnym, czyli konkubinacie nie jest chronione polskim prawem tak jak małżeństwo. Co zatem z dziedziczeniem w przypadku śmierci jednego z partnerów? Jak zabezpieczyć partnera, nie będąc z nim w formalnym związku przeczytasz w tym artykule.
Spadek - ten temat zawsze wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Tak samo jak go przyjąć, możemy go również odrzucić. Co jeśli popełniliśmy błąd odrzucając spadek? Czy da się coś z tym zrobić? W tym artykule wyjaśniamy co zrobić w takiej sytuacji.
Wielu z nas spotyka się przynajmniej raz w życiu z prawem spadkowym, po czym szuka informacji na ten temat. Kto dziedziczy, gdy nie ma testamentu? Czy po rozwodzie lub w czasie trwania separacji dziedziczy się spadek po zmarłym małżonku?
Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na danej rozprawie i złożyć zeznania. Istnieją przypadki gdzie można odmówić złożenia zeznań w danej sprawie. Jakie jeszcze prawa i obowiązki posiada świadek w rozprawie sądowej przeczytasz w tym artykule.
Zniesienie współwłasności, jak i darowizna, należą do umów cywilnoprawnych, ale należy pamiętać, że nie są tą samą czynnością prawną. W obu przypadkach niezbędne jest zawarcie umowy między osobami, których dotyczy.
Temat budowy odcinka S19, znanego wszystkim jako projekt Via Carpatia, staje się coraz bardziej popularny. To wszystko za sprawą wywłaszczenia nieruchomości pod budowę drogi. Każde przejęcie nieruchomości wiąże się natomiast z uzyskaniem odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.
Adwokat ma prawo skorzystać z możliwości odmowy obrony potencjalnego Klienta. Są to wyjątkowe, konkretnie określone sytuacje, zapisane w ustawie, na które prawnik powinien zwracać szczególną uwagę. Każda odmowa obrony musi być uzasadniona i przedstawiona zainteresowanemu.
Sąd zobowiązany jest do rozpatrzenia każdego wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości. Jednak są sytuacje, kiedy sąd może go odmówić. Normy społeczne, interes publiczny, ale także brak możliwości technicznego podziału nieruchomości mają ogromny wpływ na cały proces.
To w jaki sposób można podzielić nieruchomość przy współwłasności zależy w głównej mierze od samych współwłaścicieli. Czy wolą sporządzić umowę w formie aktu notarialnego, czy jednak rozstrzygnąć sprawiedliwy podział przed sądem.
Zasiedzenie umożliwia nabycie własności nieruchomości bez posiadania wcześniejszego tytułu prawnego do dysponowania nią. Kwestia okresu zasiedzenia różni się w zależności od dobrej lub złej woli zasiadającego nieruchomość. Możliwe jest również zasiedzenie nieruchomości na osobę zmarłą.
Przy zakupie nieruchomości, bądź działki należy zwrócić uwagę na dostęp dojazdowy, czy nie jest znacząco utrudniony ze względu na brak do nich drogi. Taka sytuacja została oczywiście przewidziana w przepisach Kodeksu Cywilnego, aby korzystanie z nieruchomości nie było zwyczajnie niewygodne.